Historia działalności sensei Wingrove w Polsce



Po raz pierwszy w Polsce, w środowisku jujutsu, usłyszano o sensei Wingrove w pierwszej połowie 1984 roku. Stało się tak za sprawą Pana Andrzeja Trepte, delegata na Międzynarodowy Kongres Techniczny Jujitsu, organizowany przez Austriacką Federację SHOBUKAI. Kongres ten odbył się w Centralnym Dojo Instytutu Sportu przy Uniwersytecie Wiedeńskim. Był to pierwszy występ polskiej ekipy na europejskim forum. Polskę oprócz A. Trepte (4 dan) reprezentował Jerzy Zygmunt (1 dan). Sensei Wingrove, wtedy 6 dan, reprezentował Anglię a jego techniki wzbudziły duże zainteresowanie. Oficjalna informacja w prasie ukazała się w listopadzie 1984 roku w piśmie Akademickiego Środowiska Dalekowschodnich Systemów Walki (nr.3-4/94 str.4).

Drugie seminarium jujutsu z udziałem sensei Wingrova odbyło się także w Wiedniu w dniach 11-13.08.1988, dokąd pojechała polska ekipa w skład której wchodzili m.in. Krzysztof Kondratowicz (W-wa), Krzysztof Staniszewski (Poznań), Igor Tichanowicz (Kraków) oraz Adam Twardy (Kalisz). Na seminarium tym sensei Wingrove zwrócił uwagę na Polaków, co wykorzystał później trenujący tam Adam Twardy, obecny Prezes Centrum. Po treningu razem z Igorem Tichanowiczem (zawodnik i zarazem tłumacz polskiej ekipy) nawiązali z sensei rozmowę, w trakcie której zaprosili go do Polski. Sensei Wingrove obiecał im, że postara się w najbliższym okresie przyjechać do naszego kraju. Od tego dnia do maja 1989 roku tylko kilkakrotnie wymawiano nazwisko sensei Wingrove w trakcie różnych spotkań szkoleniowych i seminariów.

Pierwsze seminarium (gasshuku) Yawara w Polsce z udziałem sensei Terry Wingrov`a odbyło się w Krakowie w dniach 12-14 maja 1989 r. Organizatorem tego III Międzynarodowego Seminarium Jiu-Jitsu był Jan Roman Braun z ramienia Polskiego Centrum Jiu Jitsu i nowo powstałej Polskiej Federacja Dalekowschodnich Sztuk Walki z siedzibą w Warszawie. Było to wtedy jeszcze seminarium mieszane na którym zajęcia prowadził także dr Peter Schillinger (5 dan) z Austrii. Zarówno dr Schillinger (5 dan) jak i kyoshi Terry Wingrove (7 dan) zaproszeni przez Jana Brauna prowadzili seminarium z ramienia Europejskiej Federacji Jujitsu (EJJU) w Wiedniu. Na seminarium przyjechało wiele osób z Polski trenujących jujutsu, karate, judo i inne style sztuk walki. W pewnym momencie wykonywane techniki jujutsu wg stylu yawara przez sensei Wingrova spowodowały mały zatarg w dojo. Powodem było (wg naszych "ekspertów") ich kontrowersyjne wykonanie i działanie. Wobec powyższego pięciu z nich jednocześnie spróbowało "przetestować" mistrza Terrego. Cała ta próba zakończyła się jednak tym, że to sensei Wingrove ze spokojem "przetestował" ich umiejętności, całkowicie kontrolując ich na macie. W trakcie seminarium odbyły się także pokazy sztuk walki w wykonaniu kilku grup z polskich ośrodków jujitsu. Pokazy prezentowali m.in. - Krzysztof Staniszewski 3 dan z Poznania (techniki wg goshin jutsu), Eryk Murlowski 2 dan i Mirosław Nowak z Opola (techniki wg Hontai Yoshin ryu), Jerzy Bartnik 2 dan z Kalisza (techniki samoobrony i bo-jutsu) oraz Ryszard Kulig i Łyduch z Krakowa (Krakowska Szkoła Jujitsu). Pokaz technik wg systemu yawara przedstawił także sensei Wingrove, a jego asystentami (uke) byli m.in. Włodzimierz Chochorowski z Opola, Krzysztof Raźny z Krakowa, Krzysztof Staniszewski z Poznania, Bogdan Czapla z Wadowic. W sobotni wieczór (13.05.1989) już po zajęciach w kawiarence znajdującej się w kompleksie sportowym odbyło się kameralne spotkanie Eryka Murlowskiego (Opole) i Igora Tichanowicza (Kraków) z kyoshi Terry Wingrove. W trakcie tego spotkania i długiej rozmowy dotyczącej m.in. pokazów jujutsu, kondycji i rozwoju jujutsu w Polsce, przedstawiciel Centrum Kobudo Kenkyukai Eryk Murlowski jako pierwsza osoba z Polski zapytał sensei Wingrove czy może zostać jego deshi w jego specyficznym systemie yawara. Po dalszych wyjaśnieniach jak i zadaniu wielu pytań przez sensei prośba opolskiego instruktora została zaakceptowana z jednym tylko zastrzeżeniem, że jego nowy deshi rozpoczyna "naukę" jako posiadacz "białego pasa", pomimo posiadania przez niego stopnia 2 dan. Tak rozpoczęła się nowa karta rozwoju jujutsu w Polsce. W skład pierwszej grupy Polaków, której Wingrove powierzył rozwijanie yawara w Polsce weszli: Adam Twardy (Kalisz), Zbigniew Struk (Białystok), Krzysztof Staniszewski (Poznań) i Eryk Murlowski (Opole). W późniejszych latach doszło jeszcze kilka osób (m.in. Dariusz Otocki z Łodzi). Niestety, z całej tej grupy do dzisiaj pozostało przy sensei i Yawara zaledwie kilka osób.

Prawie wszystkie przyjazdy sensei Wingrowa do Polski odbyły się na zaproszenie Centrum Kobudo Kenkyukai w Opolu (Adam Twardy i Eryk Murlowski), które było głównym organizatorem szkoleń. W Polsce do końca 2007 roku odbyło się już kilkanaście Gasshuku Yawara z sensei Wingrove - Kraków (maj 1989, wrzesień 1990), w Warszawa (październik 1994 i luty 1995), w Kalisz (maj 1995, czerwiec 1996, maj 1997 i czerwiec 2004), w Łódź (listopad 1996), w Prudnik (listopad 1995), Poznań (luty 1996), Jastrzębie-Zdrój (marzec 2005), Białystok wrzesień 2006 i 2007) oraz Gdańsk (maj 2005, marzec 2006 oraz czerwiec i listopad 2007) W organizacji kilku szkoleń bardzo dużą pomoc zapewniły inne ośrodki krajowe jak Poznański (Krzysztof Staniszewski), Łódzki (Dariusz Otocki) oraz Warszawski (Straż Miejska), z racji zorganizowania seminarium w tych miastach. Na kilkudniowym seminarium yawara w Poznaniu w 1997 roku, sensei Wingrove przyznał stopień mistrzowski shodan dla Beaty Wójcik z Poznania. Był to pierwszy stopień nadany przez Terry`ego w Polsce. Wcześniej Sensei Terry nadał stopnie mistrzowskie tylko dwóm osobom z Polski. W 1996 roku na seminarium jujutsu w Liverpool certyfikaty na stopnie mistrzowskie z jego rąk otrzymali Adam Twardy (yondan) i Eryk Murlowski (sandan). Certyfikaty wręczali im osobiście - sensei Terry Wingrove oraz śp. sensei Vernon Bell, Prezydent Europejskiej Federacji JuJitsu.

wręczenie certfyfikatu na stopień 3 dan przez V. Bella dla Eryka Murlowskiego (Liverpool 1996) wręczenie certyfikatu dla Adama Twardego (Liverpool 1996) wręczenie certyfikatu na stopień dan przez V. Bella (Liverpool 1996) 1996 - 3 dan yawara

W dniach 7-10 maja 2004 roku jedenastoosobowa grupa jego polskich uczniów została zaproszona na międzynarodowe seminarium, które odbyło się w Londynie i Brighton. Uczestnikami seminarium byli też m.in. Francuzi pod kierownictwem Kyoshi Louis Mercier (7 dan). Na seminarium zajęcia prowadzili: sensei Terry Wingrove, sensei Luis Mercie oraz po raz pierwszy sensei Eryk Murlowski. Polska ekipa wykonała też specjalny pokaz nauczania technik wg systemu propagowanego w Polsce. Po zakończeniu seminarium jujutsu sensei Wingrove nadał specjalny certyfikat dla Eryka Murlowskiego i Centrum KOBUDO KENKYUKAI w Polsce, przyznając w nim oficjalne przedstawicielstwo w IJJF i NIPPON SEIBUKAN. Ważnym wydarzeniem w trakcie pobytu na seminarium dla polskiej ekipy były urodziny sensei Terry Wingrova.

W dniach 10-13 czerwca 2004 roku w Kaliszu odbyło się XI Gasshuku Yawara które prowadził sensei Terry Wingrove wraz ze swoim asystentem Lenym Davies`em oraz uczniami z Anglii: Samuelem, Glenem, Nigelem, Imranem, Haroonem i Amirem. W seminarium tym wzięło udział ponad 100 osób kraju, w tym wielu uczestniczących już w poprzednich krajowych i zagranicznych seminariach yawara. Uczestniczyli też w tym seminarium przedstawiciele Centrum Kobudo Kenkyukai, spośród których instruktor Waldemar Pschemus po piętnastu latach trenowania z hanshi Terry Wingrove (9 dan z Anglii) zostaje jego drugim oficjalnym uczniem. Decyzję tę sensei Terry podjął w ostatnim dniu seminarium (13 czerwca 2004 roku) w obecności Eryka Murlowskiego i tłumacza Marka Sadowskiego z Warszawy, a była ona konsekwencją zapytania go przez Waldemara czy mógłby zostać jego oficjalnym deshi. Rok później sensei Terry mianował go oficjalnym przedstawicielem na Niemcy z ramienia IJJF i SEIBUKAN. Przyjazd sensei Terry`ego Wingrove do Polski na XI Gasshuku Yawara było jakby zakończeniem jego 15-letniego etapu nauczania Polaków oraz udziału w tworzeniu historii jujutsu w naszym kraju. Było też nie tylko dużą szansą dla nas na lepsze poznanie japońskiego Nihon Koryu Jujutsu, ale zarazem doskonałym podsumowaniem 100-letniej historii jujutsu w Polsce (1904-2004). Sensei Wingrove obiecał uczestnikom częstsze przyjazdy do naszego kraju aby nauczać yawara. Zaprosił też wszystkich chętnych do udziału w seminariach zagranicznych z jego udziałem.

Okres kolejnych kilku lat (2004-2007) to bardzo wyraźny postęp w nauczaniu Yawara w Polsce. W tym okresie nasi przedstawiciele brali udział w prawie dwudziestu krajowych i zagranicznych szkoleniach z udziałem sensei Terry Wingrove (Jastrzębie-Zdrój, Brighton, Grassau, Londyn, Bisham Abbey, Białystok, Gdańsk). Uwieńczeniem tego etapu był egzamin w Yawara przeprowadzony przez sensei Terry`ego w listopadzie 2007 roku w Gdańsku. Najwytrwalsi uczniowie zostali nagrodzeni za swoją pracę nominacją na wyższe stopnie w Yawara. Inni otrzymali potężny impuls do dalszego działania. Jaki będzie tego rezultat, zobaczymy za kolejne kilkanaście lat. Jedno jest tylko pewne, system Yawara sensei Terry`ego zagościł na dobre w naszym kraju. Teraz wiele zależy od nas, jego uczniów.

Tu możemy tylko podziękować za wieloletnią naukę i możliwości uczestniczenia w ciekawych i ważnych dla nas wydarzeniach i miejscach.

Domo arigatou gozaimashita sensei...



Eryk Murlowski