Poprzednia Strona INSTRUKTORZY I ASYSTENCI Strona domowa


Kyoshi Eryk Murlowski Kyoshi Eryk Murlowski

  • Pionier Nihon Jujutsu i monocyklingu w Polsce
  • Prezes i Dyrektor Techniczny Centrum KOBUDO KENKYUKAI
  • Oficjalny przedstawiciel na Polskę z ramienia IJJF i SEIBUKAN
  • Założyciel (Shodai Soke) Shinyo Shinden ryu yawara
  • Główny instruktor w Sakura no Yama So-Hombu Dojo w Chrzelicach
8 Dan Self-Defense System
7 Dan jujutsu
6 Dan yawara


ERYK MURLOWSKI - ur. w 1960 roku (wykształcenie średnie, żonaty, dwoje dorosłych dzieci) mieszka w Chrzelicach, małej miejscowości na południu Polski. Samoobroną i jujutsu zajmuje się od 1970 roku za sprawą ojca (Rajmund Murlowski 1922-1978), byłego żołnierza grup specjalnych. W latach 1976 - 1986 ćwiczy judo w klubie sportowym w Opolu, gdzie uzyskuje stopień 1 kyu. W 1980 roku otwiera pierwsze nieformalne dojo sztuk walki w miejscu zamieszkania. Na przełomie lat 1983/84 w jednostce wojskowej odbywając służbę wojskową prowadzi zajęcia dla grupy podoficerów i oficerów. Pod koniec 1984 roku w Warszawie kończy kurs instruktorów samoobrony i zakłada pierwszą sekcję jujutsu w Opolu. Zajęcia prowadzi od stycznia 1985 roku, wpierw jako przedstawiciel V Komisji Stylowej PZK, później Polskiego Centrum Jujutsu w Warszawie, otrzymując stopień shodan goshin-jutsu od dr Krzysztofa Kondratowicza 5 dan (1928-2010). W 1986 roku stopień 2 dan yoshin ryu otrzymuje z rąk dyrektora technicznego EJJU dr H. Czerwenki Wenkstetena 7 dan (1932-2006). Jako jeden z pierwszych Polaków propaguje Nihon jujutsu (1988, Kyoshi Akiyoshi Yasumoto 7 dan) ćwicząc i propagując w Polsce w latach 1988 - 2008 Hontai yoshin ryu jujutsu oraz Toyama ryu battojutsu. Jako pierwszy polak w latach 1986-1989 zainicjował kontakty z takimi mistrzami jak sensei Peter Nehls 8 dan (Niemcy), Shihan Thierry Riesser (1950-2010) z Hakko ryu (Francja), Soke Donald Angier z Yanagi ryu aikijujutsu (California), Prof. James Marler 8 dan Juko ryu (Luizjana), Shihan D. Vincent z Goshin-Kai Federation Ju-Jitsu (Anglia), mistrz Ditmar Gdanietz (Sport Schule RAHN Berlin) oraz Shihan Georg Parulski Tenjin Shinyo ryu (rokkudan) Seibukan Kai w USA.

W 1989 roku mianowany oficjalnym przedstawicielem na Polskę z ramienia Goshin Kai Ju-Jitsu Federation w Anglii, a w 1991 roku mianowany Dyrektorem Technicznym na Polskę z ramienia organizacji Seibukan-Kai USA. W następnych latach ćwiczy z kolejnymi przedstawicielami sztuk walki, m.in. z Prof. Jonathanem Stewartem z USA (SAMAS), Hanshi Siegfridem Lory z Niemiec (MODERN), Shihan Antonio Garcia z Belgi (Hakko ryu), sensei Yan de Hann z Holandii (Muso Jikiden Eishin ryu iaido), Soke Kyoichi Inoue z Japonii (Hontai Yoshin ryu jujutsu), dr Josef Linder 8 dan (Rosja), sensei Keith E. Moore z USA (Aikido) oraz instruktorami z Izraela i Rosji (strzelanie i combat). Od 13 maja 1989 roku pierwszy oficjalny uczeń mistrza Terry Wingrove 9 dan z Anglii (w trakcie pierwszego seminarium yawara w Krakowie). W latach 1990 -2011 organizator kilkudziesięciu seminariów yawara z w Polsce z sensei Wingrove.

Specjalista ds ochrony działający w branży ochrony od 1989 roku. W 1991 roku zostaje Przewodniczącym Krajowego Zrzeszenia Pracowników Agencji Detektywistycznych i Ochrony w Bielsku Białej. Od 1991 roku przedstawiciel organizacji ICCTA - ILETA na Polskę jako instruktor C.Q.B. i Regionalny Koordynator. Później jako Ekspert w zakresie szkoleń, nauczania, konsultacji i atestacji w dziedzinie ochrony, bezpieczeństwa i kontrterroryzmu z ramienia ICCT - ILETA w Norymberdze. Szkoleniowiec grup specjalnych i służb mundurowych.

Znana postać w środowisku japońskich sztuk walki w Polsce. Posiadacz stopni mistrzowskich 7 dan jujutsu, 6 dan yawara oraz tytułów Kyoshi i Shihan. Licencjonowany instruktor sportu i rekreacji. Założyciel, Prezes i Dyrektor Techniczny Centrum Jujutsu - Aikijujutsu KOBUDO KENKYUKAI (1988) oraz założyciel oryginalnego systemu - szkoły sztuki walki i samoobrony Shinyo Shinden ryu yawara (2008). Od 1989 do 2006 roku pełnił funkcję członka Zarządu Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki w Warszawie. Od 2004 roku oficjalny przedstawiciel na Polskę z ramienia IJJF i SEIBUKAN mianowany przez Hanshi Terry Wingrove (9 dan), Dyrektora Technicznego IJJF.

Autor kilkudziesięciu artykułów o historii sztuk walki i kilku prac o samoobronie i jujutsu oraz wielu artykułów i książek o historii regionalnej. Pionier monocyklingu w Polsce oraz kierownik Ośrodka Szkolenia Monocyklistów ICHIRINSHA. Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji Ziemi Chrzelickiej i zarazem opiekun zabytków i amator historyk odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie Złotą Odznaką "Za opiekę nad zabytkami". W 2010 roku w uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju sportu na pograniczu zostaje laureatem gali Róży Pogranicza, a przez Kapitułę Wieży Woka wybrany Człowiekiem Roku 2010. Swoje zainteresowania sztukami walki doskonale łączy z pasją poszukiwań historycznych i genealogicznych oraz z nauczaniem jazdy i technik na monocyklu (jednokołowym rowerze).

W latach 1986 - 2011 brał udział w ponad stu kilkudziesięciu seminariach krajowych i zagranicznych (m.in. w Anglii, Austrii, Białorusi, Danii, Finlandii, Francji, Japonii, Niemczech, Rosji, Szwecji, Włoszech). Uczestniczył w kilkudziesięciu prelekcjach i pokazach jujutsu, nauczał różne grupy osób: młodzież szkolna, dorosłych, pracowników ochrony, policji i wojska, grup specjalnych jak i przedstawicieli innych systemów (aikido, karate, Modern Combat, Krav Maga). Wyszkolił z grona swoich uczniów ponad dwudziestu instruktorów jujutsu. W latach 2005-2011 ćwiczył m.in. z takimi mistrzami jak; Shihan Alan Rudock 6 dan aikido, Hanshi Tino Ceberano 8 dan goju ryu, Hanshi Patrick MaCarthy 8 dan Shuho ryu, sensei Tony Christian 7 dan BKA, sensei Hubert Laenen 6 dan karate, Kaicho Dennis Hanover Prezydent Dennis Survival Ju Jitsu 10 Dan, sensei Shinyu Gushi 9 Dan Uechi-ryu, mistrz Qiongqi Pan oraz mistrz Cheng Miao Pan ze szkoły "Białego Żurawia" z prowincji Yong Chun (Chiny), sensei Roland Brodkorb 6 Dan Ju Jutsu, sensei Yukiyoshi Marutani 7 dan Sei ryu karate, sensei Kando Shibamori 8 dan Wado ryu karate, sensei Rostas Tibor 5 dan z Węgierskiej Organizacji Wado-ryu Karate, Hanshi Alex DaCosta 8 dan Iiaido, 6 dan karate, sensei Morio Higaonna 9 dan Goju ryu karate, sensei Eric Higaonna, sensei Tetsuji Nakamura 6 dan Goju ryu, Hanshi Alan Tattersall 8 dan jujutsu i iaido, sensei Makoto Fukumoto 6 dan Uechi ryu, sensei Eizo Fujita 7 dan shito ryu karate, sensei Tanaka Kozaburo 5 dan iaijutsu, Sandai-kichu Claudio Artusi Mondo ryu, Soke Philippe Floch 10 dan Modern Combat, Shihan Stephen Nicholls 7 Dan Kodenkan Danzan ryu Ju-Jitsu. Nadal czynie prowadzi zajęcia, m.in. w Sakura no Yama dojo w Chrzelicach oraz na wielu seminariach szkoleniowych.

W roku 2012 i na początku 2013 otrzymuje z rąk Hanshi Terry Wingrove stopień rokudan yawara(6 dan), oprócz tego stopnia otrzymał również nominację na CZARNY PAS w systemie NIHON HAKKO BUJUTSU INTERNATIONAL, tytuł Professor Of Urban Survival Real Self-Defense, członkowstwo w Hall Of Fame oraz tytuł głównego instruktora i promocję na 8 Dan "DEFENDER" Self-Defense System.

W dniu 1 marca 2013 roku zmarł po walce z najtrudniejszym życiowym przeciwnikiem - nieuleczalną chorobą. Nie poddawał się do końca.

Zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wzór do naśladowania.



Powrót do listy


Poprzednia Strona   Strona domowa