Poprzednia Strona EGZAMINY I PROMOCJE Strona domowa


Egzaminy Yawara - Gdańsk 9-11 listopada 2007


W dniach 9-11 listopada w Gdańsku w trakcie trwania XVII Gasshuku Yawara odbył się pierwszy oficjalny egzamin w systemie Yawara przeprowadzony przez Hanshi Terry Wingrove`a (9 Dan Jujutsu, 8 Dan Karate, 3 Dan Aikido). Dziewiętnastoosobowa grupa (w tym 3 anglików) pozytywnie zdała egzamin na stopnie mistrzowskie. Przebieg egzaminów obserwowali m.in. sensei Alan Ruddock (6 Dan aikido), sensei Leny Devis (4 Dan Yawara). Obecny był także sensei Ryszard Zieniawa (7 Dan Judo).

Grupa egzaminowanych podzielona była na trzy podgrupy: seniorzy, zaawansowani i początkujący. Oczywiście jako "początkujący" nie należy rozumieć, że to osoby dopiero zaczynające treningi. W tej grupie były osoby z co najmniej 10 letnim stażem w sztukach walki (jujutsu), w większości instruktorzy lub asystenci. W trakcie egzaminów jednak osoby z wszystkich grup "ścierały" się ze sobą... wielokrotnie w dość mocny sposób.

Oprócz kilkugodzinnej demonstracji technik oraz odpowiadania na pytania były także wykłady prowadzone przez sensei Terrego.

Pod koniec egzaminów Hanshi Terry Wingrove wyznaczył 6 osób - seniorów, którzy mieli poprowadzić kilkunastominutowy pokaz nauczania wyznaczonej grupy osób (od 10 do 15 osób). Każdemu z egzaminowanych zadał inną technikę, a każdy z szóstki egzaminowanych musiał nauczyć jej uczestników swojej grupy. Po prawie półgodzinnym nauczaniu "podopiecznych", każdy z egzaminowanych zademonstrował tok nauczania zadanej techniki, wraz z całym tłumaczeniem zasad i zachowaniem bezpieczeństwa ćwiczących.

Grupę seniorów tworzyli: Adam Twardy, Eryk Murlowski, Zbigniew Struk, Waldemar Pschemus, Marek Zasadny i Sławomir Kleczewski.

Kilkanaście minut po zakończeniu egzaminu Hanshi Terry Wingrove ogłosił wszystkim obecnym w dojo wyniki, mówiąc kto zdał na jaki stopień. Następnie Terry Wingrove, Alan Ruddock i Leny Devis złożyli wszystkim egzaminowanym serdeczne gratulacje.

Sensei ogłosił także, że odpowiednie certyfikaty zostaną niebawem przekazane na ręce Prezesa Centrum. Wtedy zostanie ustalone spotkanie Polskiej grupy i uroczyste przekazanie dokumentów. Na zakończenie można tylko dodać, że fakt uzyskania stopni w Yawara nie jest równoznaczny z możliwością nadawania stopni w tym stylu. Taką możliwość będzie miało zaledwie kilka osób z grona seniorów po otrzymaniu specjalnego uprawnienia od Hanshi Terrego.

Dla pełnej informacji podaję poniżej wykaz osób, przynależność oraz otrzymany stopnień:

Adam Twardy - Godan ( KOBUDO KENKYUKAI ) Kalisz
Eryk Murlowski - Godan ( KOBUDO KENKYUKAI ) Sakura no Yama Honbu Dojo Chrzelice
Zbigniew Struk - Godan ( SHOBUKAI ) Białystok
Waldemar Pschemus - Yondan ( KOBUDO KENKYUKAI ) oddział w Niemczech
Sławomir Kleczewski - Sandan ( KOBUDO KENKYUKAI ) oddział Andrychów
Zasadny Marek - Sandan ( BUDOKAN Dojo ) Gdańsk
Jacek Rusin - Sandan ( KOBUDO KENKYUKAI ) oddział Andrychów
Piotr Pohnke - Sandan ( BUDOKAN Dojo ) Gdańsk
Bolesław Jędraszko - Sandan ( BUDOKAN Dojo ) Gdańsk
Jerzy Bartnik - Sandan Wrocław
Robert Bober - Nidan ( KOBUDO KENKYUKAI ) Kobukan Dojo Opole
Andrzej Kilian - Nidan ( KOBUDO KENKYUKAI ) oddział w Londynie
Bartosz Zawada - Nidan ( KOBUDO KENKYUKAI ) Kobukan Dojo Opole
Norbert Bolik - Nidan ( KOBUDO KENKYUKAI ) oddział Jastrzębie-Zdrój
Adam Wosek - Nidan ( BUDOKAN Dojo ) Gdańsk
Krzysztof Marcinek - Nidan ( BUDOKAN Dojo ) Gdańsk

Anglicy ( Imran, Harron i Majid ) zdali na stopnie Shodan

Są to oficjalne stopnie mistrzowskie Yawara w Polsce, Niemczech i Anglii.


grupa egzaminowanych z sensei T. Wingrove

Wykłady i pytania

Techniki
Eryk Murlowski

Poprzednia Strona   Strona domowa