Poprzednia Strona Dr. Vernon C. F. Bell Shihan Strona domowa

Dr. Vernon C. F. Bell Shihan
urodził się 9 października 1922 - zmarł 27 lutego 2004 o godzinie 16.00 w wieku 81 lat.
Odszedł po walce z chorobą, otoczony członkami rodziny.


Vernon Bell był legendą Bujutsu na wyspach Brytyjskich. Wyjątkowe umiejętności zawdzięczał miedzy innymi posiadaniu doskonalej pamięci wzrokowej "fotograficznej", oraz poświęceniu z jakim studiował Japońskie Sztuki Walki. Dr. Bell trenował z wieloma wybitnymi japońskimi mistrzami, specjalistami wielu różnych sztuk walki.

Naukę sztuk walki Dr Bell rozpoczął w 1939 roku w Wielkiej Brytanii trenując Jujutsu. W 1940 roku kontynuuje naukę Jujutsu w Afryce Południowej w klubie "Strand street Keikojo " pod okiem mistrza Seishi Teppie Kyoshi.

Pogłębia swoja wiedzę o tej sztuce walki w trakcie treningów z Harry'm Johnson'em, który trenował z Seishi Teppie przez wiele lat. Kontynuuje naukę jujutsu ucząc się od Alfred'a J. Morgan'a i Otani Masaturo, którzy byli uczniami Tani Yukio, który przybył do Wielkiej Brytanii w 1899 roku. Zostaje uchi deshi wielkiego mistrza Abe Kenshiro Hanshi z Butokukai Kyoto. Dr Bell rozszerza swoja wiedzę o naukę Bojutsu i Aikijutsu.

Na początku lat pięćdziesiątych zaczyna trenować Karate w siedzibie Francuskiej Federacji Karate w Paryżu. W 1957 roku z rąk mistrza Mochizuki Minoru otrzymuje shodan. Zakłada Brytyjską Federację Karate, organizację tą związuje z Yoseikan Hombu w Shizuoka w Japonii.

Vernon Bell pionier Brytyjskiego Karate sprowadził z Japonii do Wielkiej Brytanii wielu znakomitych mistrzów Karate, w tym : Murakami Tetsugi, Mochizuki Hiroo, Kanazawa Hirokazu, Enoeda Keinosuke, Kase Taiji oraz Shirai Hiroshi.

Wśród mistrzów którzy odwiedzili wyspy Brytyjskie, dzięki Dr Bell, byli Harada Mitsusuke i Nambu Yoshi. Mistrz Enoeda powiedzial o Dr Bell : "On jest wielki, ponieważ odkrył Karate dla Anglii. Dodatkowo zaprosił nas. Wielki Mistrz."

Założyciel "Brytyjskiej Federacji Jujutsu
Współzałożyciel "European Jujutsu Union"
Założyciel "Junsui Rikuchi Renmei "


Eryk Murlowski


Poprzednia Strona   Strona domowa