Poprzednia Strona SEMINARIA, KURSY I SZKOLENIA Strona domowa

Mistrzostwa Europy Iaido w Turynie
(Turyn 4-6.11.2017)

W dniu 4 listopada br. odbyły się indywidualne Mistrzostwa Europy Iaido w Turynie. Zawody odbyły się w 7 kategoriach od mudan (bez stopni dan) do rokudan (6 dan). Polska Reprezentacja Narodowa liczyła w tym roku 8 osób - po dwie osoby w kategorii nidan, sandan, yondan i godan. Należy nadmienić, że kraj może maksymalnie wystawić 2 osoby z danej kategorii. Reprezentacja Polski zwycięsko przeszła etap walk w grupach i wszyscy "wyszli" ze swoich grup do dalszej części zawodów (etap KO -pucharowy). W kategorii nidan jedna osoba Agnieszka Krawczyk doszła do 1/8 finału, Mateusz Mastalesz zdobył srebrny medal. W kategorii sandan nieszczęśliwie Tomasz Gabrusewicz spotkał się w półfinale z kolegą z kadry Kamilem Orciuchem, gdzie Kamil wygrał jednym punktem, ustępując później w finale również jednym punktem. Tym samym Polacy zajęli 2 i 3 miejsce w tej kategorii. W kategorii yondan Jakub Zdańkowski zakończył walki w 1/8 finału przegrywając jednym punktem z Włochem Regaldi, a Adam Bieniak doszedł do finału zdobywając srebro. W kategorii piątych danów. Łukasz Machura doszedł do ćwierćfinału również przegrywając tylko jednym punktem z Włochem De Vecchi. Maciej Aleksandrowicz przegrał walkę z półfinale z Rosjaninem Arefyevem, który ostatecznie wygrał w tej kategorii, a nasz reprezentant zdobył brązowy medal w tej kategorii. Łukasz został uhonorowany nagrodą za ducha walki - kantosho.

Podsumowując Reprezentacja Polski zdobyła łącznie 5 medali (3 srebrne i 2 brązowe) w czterech kategoriach, czyli w każdej, w której był nasz reprezentant zdobyliśmy medal plus kantosho. Tym samym Polska uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej zaraz za gospodarzami Mistrzostw, co jest najlepszym wynikiem w historii startów na Mistrzostwach Europy Iaido. W dniu 6 listopada 2017 r. odbył się turniej drużynowy. Drużyna medalistów z poprzedniego dnia w składzie Adam Bieniak, Tomasz Gabrusewicz i Kamil Orciuch oraz Jakub Zdańkowski jako rezerwowy zajęli 3 miejsce przegrywając z Belgią w półfinale. Tym samym wśród 21 krajów Polska zajęła 3 miejsce ex auquo z Rosją, co jest bardzo dobrym wynikiem rokującym na przyszłość. A przyszłość to Mistrzostwa Europy w Zawierciu w 2018 r. gdzie to My będziemy gospodarzami.